لپ تاپ دست دوم

امروزه با گسترش IT و اینترنت در میان خانواده‌های ایرانی، نیاز به لپ‌تاپ در هر خانواده در جامعه احساس می‌شود. همچنین با فراگیری کرونا و آنلاین شدن کلاس‌های دانشگاهی و مدارس، نیاز به داشتن لب تاب افزایش چشمگیری داشته است. ولی متاسفانه با توجه به شرایط اقتصادی کشور و افزایش روزافزون قیمت دلار و بالطبع افزایش قیمت کالاهای الکترونیکی وارداتی مانند لپ تاب دسته دوم، خانواده های ایرانی توان خرید لپ تاپ های نو را ندارند. همچنین با ظهور سایت های خرید و فروش آنلاین مانند دیوار، شیپور و وبسایت های خرید و فروش لپ تاپ دست دوم، گرایش به خرید لپ تاب کارکرده در بین افراد افزایش قابل توجهی داشته است.

لپ تاپ دست دوم

ولی خرید لپ تاپ دست دوم ریسک های زیادی دارد و اگر خریدار در خرید خود دقت نکند می تواند باعث شود که هزینه های خرید لب تاب دسته دوم بسیار زیاد شود و باعث تحمیل زیان مالی به خریدار شود.

در این مقاله تلاش خواهیم کرد که نکات کلیدی درباره خرید لپ‌تاپ دست دوم و استوک به شما آموزش دهیم. ولی قبل از آن بهتر است با اصطلاحات رایج در این حوزه مانند استوک، اپن‌باکس و فکتوری ریفربشد آشنا شویم.

لپ تاپ استوک

لپ تاپ استوک به سری لب تاب هایی گفته می شود که توسط کارخانه مربوطه به بازار عرضه شده ولی بخاطر تقاضای کم و یا فروش کمتر، از فروشگاه ها به انبارهای شرکت ارجاع داده می شوند. ولی به‌دلیل هزینه های بالای انبارداری که گاهی از قیمت خود لب تاب نیز بالاتر است، شرکت تصمیم می گیرد لپ تاب ها را تحت عنوان لب تاب استوک و با قیمت بسیار پایین‌تر روانه بازار کند.

متاسفانه در ایران لب‌تاب استوک معادل لپ‌تاب دست دوم است و‌تفاوتی بین لپ‌تاپ استوک و  لپ‌تاپ دست دوم قائل نیستند. پس لازم است که در هنگام خرید محصول مورد نظر خود به این نکته توجه داشته باشید.

لپ تاپ اپن باکس یا جعبه باز

وقتی می بینید موردی به عنوان “جعبه باز” علامت گذاری شده است ، به این معنی است که بسته باز شده است و به دلایلی مانند عدم رضایت مشتری یا خط و خش روی محصول و در مواردی معیوب بودن محصول، کالا به فروشگاه پس داده شده است. فروشندگان نیز با درج برچسب “اپن باکس” بر روی محصول، اقدام به فروش لب تاب می کنند. توجه داشته باشید که بین لب تاب استوک و اپن باکس تفاوت بسیاری وجود دارد.

گاهی دیده می شود که فروشندگان لپ‌تاب، دانسته یا ندانسته اپن باکس را به جای استوک به فروش می رسانند. لازم به ذکر است که طبق آماری که در دنیا به ثبت رسیده، تنها 5 درصد از محصولات بازگشتی به فروشگاه دارای نقص فنی می باشد و مشتریان بیشتر به دلایل دیگر مانند سلیقه یا رنگ و … اقدام به بازگشت کالا به فروشگاه می کنند. در کشور ما متاسفانه مرجع معتبری برای خرید لپ تاپ کارکرده اپن باکس وجود ندارد و اغلب با با همان نام لپ تاپ دست دوم فروش میروند.

 

لپ تاب دسته دوم,خرید لپ تاپ کارکرده

لپ تاپ فکتوری ریفربیشد

لپ تاب ریفربیشد به محصولاتی گفته می شود که به دلیل نقص فنی به شرکت سازنده ارجاع داده می شوند. شرکت بعد از رفع نواقص فنی موجود دوباره آن ها را با قیمت کمتر روانه بازار می کند. لپ تاپ های ریفربیشد نسبت به لب تاب های دست دوم قیمت بیشتر و ریسک خرید کمتری دارند.

این محصولات به دو نوع فکتوری ریفربیشد و یوزر ریفربیشد تقسیم میشوند. در نوع اول شرکت سازنده اقدام به عیب یابی و عرضه محصول کرده و در نتیجه محصول تولید شده کیفیت بسیاری نزدیکی به محصول برند نیو دارند. در نوع دوم محصول معیوب توسط شرکت های دیگر تعمیر و روانه بازار می شوند که معمولا ریسک خرید بالاتری نسبت به نمونه فکتوری ریفربیشد دارند. لپ‌تاپ های ریفبیشد عالی هستند، اما ممکن است بهترین گزینه برای کسانی که جدیدترین مدل ها را می خواهند، نباشد.

این محصولات اغلب نسلی از همتایان جدید خود پیرتر هستند.

گاهی مشاهده می شود که بعضی فروشندگان سودجو از عدم آگاهی خریداران استفاده کرده و محصولات ریفربیشد را به جای محصولات جدید یا همان برند نیو به فروش می رسانند. خریداران باید دقت کنند که لب تاب را از فروشندگان معتبر خریداری کنند تا دچار ضرر مالی نشوند.

لپ تاپ برند نیو

لپ‌تاپ‌های نیو به محصولاتی گفته می شود که مستقیم در کارخانه شرکت سازنده تولید شده و روانه بازار می شود. به اصطلاح به این لپ تاپ ها در ایران لب تاب نو یا همان دست اول گفته می شود. در هنگام خرید لپ تاپ کارکرده این محصولات باید به لیبل برند نیو بر روی جعبه محصول دقت شود. این لپ تاپ ها همیشه شامل گارانتی بین المللی و گاهی گارانتی شرکتی در ایران هستند.

لپ تاپ دست دوم یا کارکرده

به لپ تاپی که از بسته بندی باز شده و یا به اصطلاح آنباکس(Unbox) شده است و حتی برای یک دقیقه کار کرده است لپ تاب دست دوم گفته می شود. این نوع محصولات هم بستگی به مدت زمانی استفاده شده و کیفیت نگهداری از محصول می تواند قیمت های متفاوتی داشته باشد. خرید لپ تاپ کارکرده نیاز به حوصله فراوان دارد و باید بتوانید به دقت در پلتفرم های خرید و فروش محصولاتی که  به فروش گذاشته می شوند را رصد کنید.

 

لپ تاب کارکرده,خرید لپ تاپ کارکرده

 

12 نکته مهم که باید در خرید لپ تاپ دست دوم  و استوک آن را رعایت کنید.

1-    نیاز خود را برای خرید لپ تاپ دست دوم بشناسید

قبل از اقدام به خرید لپ تاپ، اول بدانید که لپ تاب دست دوم را برای چه کاربردی می‌خواهید بخرید. به برنامه های کاربردی که قراره بر روی لپ‌تاب خود نصب کنید فکر کرده و سپس تصمیم بگیرید. برای مثال اگر لب‌تاب را برای انجام بازی‌های کامپیوتری می خواهید، مقدار رم و گرافیک و سی‌پی‌یو لپ‌تاپ کافی باشد. در‌انتخاب لپ‌تاپ مشخصات آن را با نمونه اصلی، در اینترنت مقایسه کنید تا مطمئن شوید مدل درست را انتخاب کرده‌اید.

2-    بدنه لپ تاپ دست دوم را بررسی کنید

اگر صاحب قبلی لپ تاپ از آن به خوبی مراقبت کرده باشد، پس باید ظاهر تمیز و جلیلی داشته باشد. بدنه لب تاب را برای وجود خط و خش، له و لوردگی، و جای ضربه به دقت بررسی کنید..

اگر جای ضربه در بدنه زیاد دیده شود می توان نشان از عیب سخت افزاری احتمالی بر روی بدنه باشد.

خرید لپ تاپ کارکرده

3-    صفحه نمایش را بررسی کنید.

سوسو زدن ، تغییر رنگ ، روشنایی و پیکسل های بد را بررسی کنید.

یک ویدیوی با کیفیت را در لپ تاپ بارگذاری کرده و کیفیت تصویر را با لب تاب دیگر مقایسه کنید.

 

 

 

4-    تاچ پد و کیبورد را مورد بررسی قرار دهید.

تاچ پد و کیبورد از پرکاربردترین قسمتهای رایانه هستند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که هر دو قسمت به طور مطلوبی کار می کنند.

دکمه های کیبورد را برای شکستگی احتمالی بررسی کنید، متنی کوتاه را تایپ کنید تا مطمئن شوید کیبورد سالم است. تاچ پد را نیز تست کنید تا مطمئن شوید به خوبی کار می کند.

5-    پورت ها و درایو نوری را چک کنید.

پورت ها استفاده زیادی برای کاربران کامپیوتر دارند. مطمئن شوید که تمام پورت های لپ تاب دسته دوم مورد نظر به خوبی کار می کنند.

6-    کارکرد وایرلس را بررسی کنید

مطمئنا امروزه لب تابی که نتواند به اینترنت متصل شود به درد لای جرز دیوار می خورد!. مطمئن شوید که وایرلس لب تاب به خوبی کار می کند و حتما آن را تست کنید.

7-    از سلامت وبکم و اسپیکر مطمئن شوید.

بهتر است برای مطمئن بودن از سلامت وبکم حتما کارایی آن را چک کنید. از سلامت اسپیکر ها نیز مطمئن شوید تا هنگام تماشای فیلم یا موسیقی اذیت نشوید.

 

8-    میزان سلامت باتری را بررسی کنید.

بررسی کردن میزان سلامت باتری در لپ تاپ دست دوم کار دشواری است. با چند دقیقه استفاده از لپ تاب دسته دوم مورد نظر ببینید که آیا باتری تخلیه شارژ دارد یا خیر.

 

خرید لپ تاپ کارکرده

9-    سخت افزار را مورد بررسی قرار دهید.

یکی از مهم ترین قسمت های بررسی یک لپ تاب دست دوم، بررسی مشخصات سخت افزاری لپ تاپ و مطمئن شدن از سالم بودن آن هاست. پیشنهاد ما این است که حتما این قسمت را با کمک یک متخصص سخت افزار انجام دهید. در بررسی سخت افزار این بخش ها را چک کنید :

  • مادربورد
  • رم
  • گرافیک
  • سی پی یو
  • هارد درایو

10  کارتون لپ تاپ دست دوم را حتما دریافت کنید.

برای جلوگیری از هرگونه دردسرهای قانونی و قضایی حتما در هنگام خرید، کارتون لپ تاپی که خریداری می کنید را از فروشنده گرفته و مشخصات لپ تاپ را با مشخصات روی کارتون تطابق دهید و در صورت عدم وجود جعبه حتما از فروشنده فاکتور دریافت کنید.

11- لپ تاپ دست دوم را از مکان ها و سایت های معتبر خریداری کنید و مهلت تست بگیرید.

حتما سعی کنید لب تاب کارکرده را از سایت ها و فروشگاه های معتبر، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید و در هنگام خرید بر روی مهلت تست چند روزه با یکدیگر توافق کنید. اگر از دیوار یا شیپور خریداری می کنید سعی کنید در یک مکان امن تست خود را انجام دهید.

 

 

 

خرید لپ تاپ کارکرده,لپ تاب دسته دوم

12 لپ تاب دسته دوم را سالم بخرید!

گول فروش ارزان لپ تاپ های معیوب را نخورید. لپ تاپی که می خرید را مطمئن شوید که به درستی کار می کند و هیچ ایراد سخت افزاری ندارد. به وعده هایی مانند ” با یک تعمیر کوچک عین اولش می‌شود” اصلا گوش ندهید.

برای تست کلی و اطمینان بیشتر حتما لپ تاب دسته دوم را به یک متخصص نشان دهید. شاید خیلی از شما از خرید لپ تاپ دست دوم واهمه داشته باشید ولی با رعایت همین نکات ساده و کاربردی می‌توانید یک خرید با اطمینان و لذت بخش داشته باشید و از استفاده از محصول جدید خود نهایت لذت را ببرید.

۲ دیدگاه برای “راهنمای خرید لپ تاپ دست دوم؛ 12 نکته مهم درباره لپ تاب استوک”

دیدگاهتان را بنویسید